Od septembra sa televznym divkom v hlavnom meste a jeho okol rozria monosti vberu distribtora programov. Na budci mesiac chce zaa v Bratislave, kde doteraz dominuje UPC Slovensko, s.r.o., Bratislava, televzny signl prostrednctvom bezdrtovho systmu MMDS (Multipoint Multichannel Distribution Service) ri aj spolonos Satro, s.r.o., Bratislava.
Nov opertor licenciu zskal u v novembri minulho roka a spustenie sluieb plnoval na mj. UPC vak podalo na krajsk prokuratru podnet na preetrenie licennho konania Telekomunikanho radu (T) SR na udelenie licencie MMDS v bratislavskom regine. Vsledkom bolo, e Satro muselo spustenie sluieb o tri mesiace odloi.
Formlne nedostatky
Prokurtor na zklade podnetu podal na T SR protest, v ktorom skontatoval, e regultor poruil zkon o telekomunikcich hne v niekokch bodoch, a iadal zruenie licennho konania.
Po podan iadost o licenciu MMDS toti regultor zistil, e podklady potvrdzujce finann spsobilos nie s kompletn. Preto dal firmm mesiac na to, aby ich doplnili. plnos podkladov vak mala posdi vberov komisia, ktor v tom ase ete neexistovala, a nie regultor sm.
Hovorca radu Roman Vavro je presveden, e T SR firmy o doplnenie dajov poiadal v slade so zkonom o telekomunikcich. Nikto zo zujemcov na vzvu nereagoval. Jedine Satro predloilo kompletn podklady a naas, hovor.
Vberov komisia potom oznmila predsedovi radu, e ostatn zujemcovia nesplnili poiadavky a M. Luknr ich vylil z vberovho konania a poda R. Vavra ich o tom adekvtne informoval.
Prokurtor vak v proteste namietal, e T SR tender formlne neuzavrel, pretoe zastnenm neoznmil, e vypadli preto, e nesplnili stanoven podmienky. Regultor najprv protestu prokurtora nevyhovel a prpad postpil odvolaciemu orgnu - svojmu predsedovi. Milan Luknr nakoniec rozhodnutie o udelen licencie spolonosti Satro zruil.
Nov opertor vak nakoniec o oprvnenie nepriiel a T SR poda jeho hovorcu R. Vavra situciu uzavrel k spokojnosti vetkch zastnench strn. Firme Satro vydal nov licenciu a iadosti ostatnch uchdzaov zamietol, o om ich psomne upovedomil.
UPC naha klientov
as, ktor Satro stratilo pre formlne chyby regultora, UPC vyuilo na upevovanie svojej pozcie. Ceny svojich sluieb sce neznilo, no v letnch mesiacoch ponklo dve atraktvne akcie zameran predovetkm na potencilnych klientov novho opertora.
Od zaiatku mja do polovice jla ponklo zkaznkom, ktor prestali jeho sluby vyuva, optovn aktivciu prpojky za korunu. Za normlnych okolnost stoj obnovenie pripojenia pribline devsto korn.
V rmci akcie, ktor sa tkala aj zkaznkov, ktor sa rozhodli prejs zo zkladnho na rozren sbor programov, UPC ponklo aj monos sledova televziu v jli a auguste za dve koruny.
Dominantn kblov opertor vyiel v strety aj uom, ktor nie s pripojen na jeho kblov sie a pre Satro tak predstavuj najistejch budcich klientov. V jli a auguste zaplatia za aktivciu sluby UPC Direct len korunu a nemusia zloi depozit dvetisc korn za satelitn prijma, ktor je sasou balka.
Digitlny signl
V sasnosti UPC distribuuje televzny signl do 140-tisc bratislavskch domcnost. UPC si vlastnctvo kblovch rozvodov, ktor sa v nich nachdzaj, poistilo jednak zmluvou s magistrtom hlavnho mesta Bratislavy, ako aj s bytovmi drustvami, resp. vlastnkmi bytov.
Satro teda bude musie tieto domy najprv zakblova, pretoe UPC, ktor do pokrytia bytov v Bratislave investovalo pribline 700 milinov korn, ho k svojim rozvodom v domoch pusti nemieni. Cenu, za ak bude Satro ponka antny a ich intalciu na strechy blokov, a ak rozvody chce poui, opertor TRENDU nepovedal.
V hlavnom meste teda zostva vonch iba pribline dvadsatisc bytov. Hlavnou zbraou novho opertora sa pvodne javila cena. Balk osemnstich programov, ktor Satro zane v septembri ponka, vyjde mesane na 149 korn vrtane DPH. UPC predva rozren sbor v rmci kblovej siete za 280 korn a zkaznci, ktor vyuvaj bezdrtov systm MMDS, platia za dvadsap programov mesan paul 342 Sk.
Niia cena poskytovanch sluieb vak nakoniec nem by rozhodujcou konkurennou zbraou novho opertora. Poda riaditea firmy Satro Frantika Kadcha toti takto oslovia len mlo solventnch zkaznkov.
Ani polovin ceny nie s pre vinu ud dostatonou motivciou na to, aby vymenili opertora, hovor. Priemern prjmy ud v bratislavskom regine s vak oproti zvyku Slovenska podstatne vyie a urit bariru predstavuje aj ich konzervatvnos. Na niie poplatky bude preto poda odhadov F. Kadcha reagova len tretina potencilnych zkaznkov.
Zkaznci v hlavnom meste s poda F. Kadcha ochotn plati viac, no za svoje peniaze poaduj adekvtne sluby. Vzhadom na ich nroky, ktor s vyie ako v inch reginoch, Satro stavia na digitlne vysielanie. To u v sasnosti testuje v Nitre, kde by ho malo spusti u v septembri. Do jeho zavedenia u firma investovala pribline 30 milinov korn.
V bratislavskom regine chce zaa digitlne vysiela pred Vianocami a sasne s prechodom na digitl zane ponka aj balk prmiovch kdovanch programov, ktor v sasnosti UPC predva ako UPC Komfort. Jeho cenu vak opertor zatia neuril.
Bez set top boxu to nepjde
Nevyhnutnou podmienkou na prjem digitlneho signlu je tzv. set top box, teda zariadenie, ktor sa pripoj medzi televzor a antnov zsuvku a digitlny signl prichdzajci zo siete opertora premiea na analgov. Inak by ho toti tandardn televzny prijma nedokzal preta. Satro bude set top boxy ponka za estisc korn.
UPC ani al MMDS opertori zatia svoje vysielanie prostrednctvom bezdrtovho systmu MMDS digitalizova nechc. Poda predsedu Asocicie poskytovateov kblovej televzie (APKT) Rberta avodu digitalizcia stoj prli vea.
Opertor toti mus nasadi dodaton kdovanie, inak by digitlne televzne vysielanie mohol sledova kad, kto si set top box zaobstar. Zkaznkom by musel doda zariadenia, ktor s schopn ren signl dekdova.
Poda R. avodu by sa tieto investcie nsledne prejavili zvenm poplatkov pre pouvateov, ktor televzny signl prijmaj prostrednctvom bezdrtovch systmov MMDS.
Ete v komfort
Divci nebud ukrten ani o interaktvne sluby. Ako dokazuj prklady z USA, digitalizovan bezdrtov MMDS systmy poskytuj dostaton kapacitu pre vysokorchlostn pripojenie do internetu alebo interaktvne sluby.
Z pohodlia obvaky si potom bude mon kad mesiac navoli nov ponuku programov a rovno za u aj zaplati. Divci si takto bud mc vybra naprklad aj platen exkluzvny portov prenos alebo videofilm. Satro chce prs s ponukou prvch interaktvnych sluieb u v budcom roku.
Problmom pri zavdzan interaktivity je jednosmernos MMDS systmov. Opertori musia najprv vyriei sptn smer, teda od pouvatea k opertorovi, hovor R. avoda.
F. Kadch zo Satra v tom nevid zdrh. Na zabezpeenie spojenia s opertorom chce vyui vytan pripojenie do internetu. Set top boxy, ktor bude Satro pouva, toti umouj pripojenie telefnnej linky, cez ktor potom bude zkaznk posiela svoje poiadavky.
Obmedzenie priestoru
Vyia kvalita signlu a monos poskytovania interaktvnych sluieb a internetu nie je jedinm dvodom prechodu na digitlne vysielanie. Frekvencie, na ktorch pracuj systmy MMDS opertorov, sa toti sasti prekrvaj s psmom vyhradenm pre mobiln siete UMTS.
U v polovici toho roku mali firmy, ktor televzny signl ria v psme 2,1 a 2,3 Mhz, naprklad aj UPC, prs o urit frekvencie. V rmci Bratislavy by tak divci mohli prs o sedem a osem televznych programov.
Digitlne vysielanie osemnsobne zvyuje kapacitu bezdrtovho MMDS systmu a zkaznci opertorov, ktor takto vysielaj, oklietenie vysielacieho priestoru vbec nepoctia.
Telekomunikan rad SR termn obmedzenia vysielacieho priestoru presunul na koniec septembra. R. avoda si vak mysl, e sa prevdzkovateom MMDS systmov podar dosiahnu al odklad mono a do roku 2005, ke sa im kon platnos licenci.
Argumentuje tm, e mobiln opertori uvonen priestor zatia nepotrebuj, a tak zostane lea ladom. Prevdzku siet tretej genercie toti maj spusti a v marci 2006. Pokia frekvencie vyuvaj MMDS opertori, regultor za ne dostva aspo nejak peniaze, hovor R. avoda.
Pre mobilnch opertorov posvanie termnu spustenia UMTS nateraz nie je problm. Siete tretej genercie toti ete stle znamenaj nerieiten rbus aj pre vekch eurpske firmy, a preto sa s ich spustenm neponhaj.
Na druhej strane administratvne znemonenie komernho tartu UMTS me spsobi nedodranie zvzku ttu v ochrane investci. Opertori za licencie zaplatili pol druha miliardy korn, priom spustenie sluieb sa poda oprvnen viae na termn uvonenia frekvenci. m viac sa bude posva, tm dlhie bude trva, ne sa im tieto peniaze zan vraca.
Satro sa zatia oklietenia vysielacieho priestoru b nemus. Jeho MMDS systmy funguj vo frekvennom rozsahu 2,5 a 2,7 Mhz, v ktorom by malo k obmedzeniu djs a koncom budceho roka. F. Kadch si vak mysl, e tieto frekvencie zostan nedotknut. Kapacitn odhady toti poda neho maj asto vek oi a dritelia licenci UMTS v tomto smere nie s iadnou vnimkou. Mobiln opertori toti musia najprv vyai uvonen kanly v psme 2,1 a 2,3 MHz a a potom dostan k dispozcii alie.
Zo vzduchu do zem
Vina MMDS opertorov m aj povolenie na prevdzkovanie kblovch siet. Bezdrtov systmy obvykle pouvaj len pri prenikan do uritej oblasti. Ich intalcia je pomerne rchla a jednoduch a predovetkm s investine menej nron ako kladenie kblovch siet.
Poda R. avodu je tto technolgia uren skr na vidiek. UPC m naprklad a devdesiat percent svojich MMDS klientov v okol Bratislavy. V hustej mestskej zstavbe toti opertori musia riei problm rznych odrazov a interferenci signlov, o sa negatvne prejavuje na kvalite prenanho obrazu. Preto je poda neho pre mesto vhodnejia kblov sie.
Navye v Bratislave, ktor je blzko hranc s Rakskom, hroz ruenie rakskych frekvenci. Preto sme prostrednctvom MMDS nemohli pokry naprklad sdlisko Nov diely, hovor R. avoda o svojich sksenostiach s psobenia v UPC.
Postupom asu chce aj Satro prenies svoju sie zo vzduchu pod zem. F. Kadch predpoklad, e firma zane s budovanm prenosovch trs a po dosiahnut pribline polovinho pokrytia. V niektorch lukratvnych astiach Bratislavy to mono bude skr, hovor F. Kadch.
Najprv vak pok na kroky, ktor po jej vstupe na trh podnikne konkurencia. UPC toti me postup opertora vrazne spomali naprklad znenm cien. Okrem toho je v Bratislave u toko siet, e je takmer nemon vybavi rozkopvkov povolenie, dodva F. Kadch.
Zdroj: Daniel Cveek, TREND, 21.8.2003
|