Dal vvoj
Je otzka, jak bude dal vvoj irokopsmov kabelov st. V zsad jet stle existuje pedstava pechodu od rozvodnch st pro vyslan programy na multimediln s s interaktivitou (s s komplexn slubou - zn. FSN). Kdo psob v oblasti kabelovch st?
- astnk,
- provozovatel kabelov st (pro st NE 3 a NE 4),
- ten, kdo nabz npl (programu, slueb),
- vrobce pijma (pijma),
- regulan ady (Regulan ad pro telekomunikace a potu - Reg TP), ady pro mdia jednotlivch spolkovch
zem.
Mezi tmito subjekty je tsn, (rzn) provzan vztah.
Obr. 4 - Vzjemn vztah mezi subjekty v oboru kabelovch st
- Provozovatel kabelov st m urit vztah ke vem ostatnm subjektm v oblasti kabelovch st. Uivatel kabelov st m vztah k provozovateli programu, tomu kdo nabz sluby, k vrobci pijma a provozovateli kabelov st.
Popis k obr:
Kabelnetzbetreiber ................ provozovatel kabelov st
Regulierer ...................... ... regulan ad (regultor)
Diensteanbieter ........................ ten, kdo nabz sluby
Teilnehmer ......................... astnk (uivatel st)
Programmveranstalter .................... provozovatel programu
Gertehersteller ............... vrobce pstroj (pijma)
Pi vzjemnch vazbch v kabelov sti se mus pihldnout k tomu, e:
- Trh kabelovch st je velmi rozttn. Na tomto trhu psob nkolik velkch provozovatel st NE 3 a mnoho stednch a malch provozovatel st NE 4. Krom toho existuje i velk poet provozovatel kabelov st, jejich s vykazuje rove 3 a 4. Maj vlastn hlavn stanice a poskytuj pm pipojen zkaznk.
- Pouiteln penosov kapacita irokopsmov kabelov st zvis stupni pebudovn st NE 3, event. NE 4.
- V ppad, e u irokopsmov kabelov st ji existuje zptn kanl, I. psmo VHF se pak vyuije na smr signlu od opertora k uivateli, nebo kmitoty od 5 do 65 MHz bude nutno vyut pro zptn kanl.
- Dodaten dovybaven irokopsmov kabelov st o zptn kanl se mus uskutenit v sti NA 3 a NA 4. Pitom se v podstat jedn o vmnu stvajcch zesilova za alternativu, kter umon pouit zptnho kanlu.
- U systmu DVB je skutenou vhodou tzv. navigtor. V tomto ppad se vyuij servisn informace obsaen v signlu DVB (SI) a vsledky budou znzornny na obrazovce jako seznam. Tak se daj na obrazovce identifikovat vechny programy a sluby nabzen v kabelov sti, je mon jejich jednoduch vbr.
- Pro uivatele irokopsmov kabelov st existuje rozmanit nabdka a nov okruhy zjmu. Pzniv odezva u zkaznka ovem zvis na cen.
- Pi kad zmn nabdky program a slueb v kabelov sti bude uivatel zkoumat, zda v tom pro sebe spatuje pidanou hodnotu a zda se mu s tm spojen nklady jev oprvnn.
- Pi penosu slueb je zapoteb platformu standardizovat. Prv proto je nutno uvaovat o standardu MHP.
- Systm DVB v kabelov sti (DVB-C) oproti nynjm rozvodm analogovch program poskytuje znan vce monost. Pro kabelovou s je proto douc spolehliv zen. Provozovatel kabelov st by ml mt pro kad z kanl urenou prmrnou bitovou rychlost.
- Zpsob penosu (analogov nebo digitln) pro uivatele nehraje zsadn roli. Pi nedostaujc kvalit signlu je digitln penos pod uritou rovn signlu dokonce nevhodn, ponvad se objev ruiv artefakty (tverekovn) nebo obraz zcela vypadne, zatmco u analogovho penosu se to vtinou projev jen jako vt podl umu v obraze.
- Zvltnost digitlnho penosu je tak to, e v zsad umouje adresnost kadho jednotlivho astnka, tj. individuln dosaitelnost.
- Pechod na systm DVB-C je spe problm ekonomick a prvn ne technick. Pokud jsou irokopsmov st otevenmi, pedstavuj tm st telekomunikan infrastruktury. Pitom je teba dbt na to, aby se v ppad irokopsmovch st nejednalo o spojen st, nbr o st nleit (pravideln) rozlenn do struktury stromu.
Zdroj: rfe . 5/2003, s. 37 a 39, peloil Petr Miklk, voln upraveno a zkrceno
Kam smuje nmeck kabelov s? 3. st
Kam smuje nmeck kabelov s? 1. st